Jediná zásaditá obilnina- Jáhly

23.03.2015 18:06
 
JÁHLY - (loupané proso)
 
 
Proso (Panicum miliaceum), je jedna z nejstarších kulturních rostlin na světě. Jeho pravlastí je Indie a Čína (tam patří mezi pět posvátných semen). Neloupané proso se používá jako krmivo pro exotické ptactvo, vyloupané obilky - malé žluté kuličky se nazývají jáhly. Již staří Egypťané a Řekové z nich dělali chléb, pivo a lihoviny. Proso bývalo jednou z hlavních součástí prosté lidové stravy. Slované jej denně používali na přípravu výživných kaší, polévek a placek. Pro dnešní generaci jsou jáhly bohužel chuťově nezvyklé. Když se je naučíte dobře uvařit a ochutit, jistě si tuto obilovinu oblíbíte.
 
 
ČÍM MOHOU BÝT JÁHLY PRO NÁS VÝZNAMNÉ?
 
 
Jáhly mají vysoký obsah fosforu, proto se velmi dobře hodí do dnešní doby, kdy ve světě vládne deprese a únava (nedostatek tohoto prvku se totiž podílí na vzniku těchto problémů). Dále jsou bohaté na hořčík, měď, vápník a vitaminy sk. B. Jáhly tedy působí proti depresím a únavě. Léčí žaludek, slinivku i slezinu, a proto jsou vhodné při cukrovce.
 
Svým vysokým obsahem železa jsou výbornou potravinou pro chudokrevné děti i dospělé. Bohatostí minerálů jsou vhodné při stavech vyčerpanosti, po nemocech a úrazech, pro dietní stravu při alergiích, poruchách trávení.
 
Pokrmy z jáhel jsou velice výživné, syté a velmi dobře stravitelné. Jsou velmi vhodné zejména pro děti, starší lidi, studující a sportovce, těžce pracující.
 
Obsah tuku v jáhlách je o hodně vyšší než mají ostatní obiloviny, o to je také příčinou kratší trvanlivosti prosných výrobků. Je proto dobré je po koupi co nejrychleji spotřebovat. Delším skladováním hořknou, což ale některým konzumentům naopak vyhovuje. V naší potravě přijímáme velmi málo hořké chuti, která podporuje správnou funkci srdce a tenkého střeva.
 
Významnou předností jáhel je, že nevyvolávají alergické reakce u konzumentů a intolerancí lepku, proto jejich význam v poslední době narůstá. Jsou tedy přirozeně bezlepkové a jako jediná obilnina působí v našem organismu ZÁSADOTVORNĚ.. To je dnes, kdy se konzumují jídla převážně kyselinotvorná velmi důležitým důvodem, proč jáhly zařadit častěji do našeho jídelníčku. Z hlediska trávení jsou vhodnější pro kombinaci s ovocem než rýže
 
 
VAŘENÍ JÁHEL:
 
Jáhly důkladně propereme, zalijeme vroucí vodou, jako přílohu použijeme poměr 1: 2, jako kaši 1: 3-4 a mírně vaříme 15-20 minut.
 
Jáhly před vařením můžeme také omyté a odkapané opatrně opražit – většinou pak zůstanou celé, nerozvaří se. Jáhly můžeme vařit i v páře.
 
- jáhly – vařené jako příloha, do polévky, karbanátků, nákypů…
 
- jáhelné vločky- použijeme do pečiva, moučníků, polévek, müsli…
 
- jáhelnou mouku- můžeme použít jako klasickou, nepoužíváme ji však samotnou na pečení, pouze jako přídavek.
 
- jáhelné pukance – samostatně nebo do polévek či jogurtů…
 
- jáhelná instantní kaše – vhodná k rychlé přípravě snídaně či svačiny
 
- jáhelné pyré s jablky - lze koupit již hotové v obchodech se zdravou výživou
 
- jáhelná kaše- je výborná jako náhrada tvarohu či krému do dortu při nesnášenlivosti mléka a lze ji přidávat také do pomazánek.
 
Vařenými jáhlami můžeme nastavit bramborovou kaši či knedlíky nebo je přimíchat do rýžového nákypu. Je to nejjednodušší způsob, jak „propašovat“ jáhly do jídelníčku vaší rodiny.
Na internetu je mnoho výborných receptů!